1

Nowa sportowa rzeczywistość – IV ETAP

Opublikowano 30 maja 2020


29 maja 2020 roku na błoniach PGE Narodowego odbyła się konferencja prasowa z udziałem Premiera RP Mateusza Morawieckiego, Minister Sportu Danuty Dmowskiej-Andrzejuk, Prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniewa Bońka oraz Prezesa PKO BP Ekstraklasy Marcina Animuckiego.

Po przerwie piłkarze klubów PKO BP Ekstraklasy wracają na boisko. Już dziś pierwsze dwa spotkania. Wznowienie rozgrywek to pierwszy krok w powrocie do sportowej normalności.

Podczas konferencji Premier RP Mateusz Morawiecki poinformował, że już 19 czerwca kibice będą mogli wrócić na stadiony. Możliwe będzie wpuszczanie na obiekty sportowe określonej liczby kibiców – do 25 proc. pojemności obiektu. Będą obowiązywały także ściśle określone zasady sanitarne.

Szef rządu podkreślił, że w trudnym czasie związanym z COVID-19 Polska nie zostawiło klubów sportowych samymi sobie.  – Wiele z klubów skorzystało z pomocy Tarczy Finansowej. Otrzymały one ponad 25 mln zł – powiedział Mateusz Morawiecki. Co ważne, przy klubach sportowych pozostali także sponsorzy – spółki Skarbu Państwa.

– Za piłką nożną idzie cały sport i wkrótce kibice będą mogli pojawić się na wszystkich wydarzeniach sportowych. Wraz z wdrożeniem IV etapu możemy powiedzieć, że polski sport został odmrożony w ciągu miesiąca. Aktywność fizyczna jest ogromnie ważna dla naszego zdrowia. W czasie pandemii odgrywa ona ogromną rolę, jeśli chodzi o poprawę naszego samopoczucia, dlatego także w sporcie znosimy większość obostrzeń, które dotychczas obowiązywały – dodała Minister Sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk.

IV etap nowej sportowej rzeczywistości

Rozpoczyna się IV etap nowej sportowej rzeczywistości – jego wdrożenie zaplanowano na 30 maja i 6 czerwca. 

30 maja – treningi na otwartej przestrzeni i współzawodnictwo sportowe do 150 osób

Już od najbliższej soboty podczas uprawiania sportu na otwartej przestrzeni (np. bieganie czy jazda na rowerze) nie będziemy musieli zakrywać ust i nosa, pod warunkiem, że będziemy mogli zachować dwa metry odstępu od innych.

Od 30 maja będzie możliwość organizacji wydarzeń sportowych do 150 osób, na razie bez udziału publiczności. Uczestnicy takich imprez, np. biegowych czy rowerowych, nie będą musieli zasłaniać ust i nosa, nie będzie także obowiązku zachowania dystansu społecznego, choć oczywiście jest to zalecane.

6 czerwca – otwarcie basenów, klubów fitness i siłowni oraz zniesienie wcześniejszych obostrzeń

Od soboty 6 czerwca zostaną otwarte m.in. baseny, kluby fitness oraz siłownie.


Źródło: https://www.gov.pl/web/sport/nowa-sportowa-rzeczywistosc–czas-na-iv-etap-odmrazania-i-powrot-kibicow-na-stadiony