1

Pismo Małopolskiego Kuratora Oświaty

Opublikowano 8 września 2020


Szanowni Państwo
Starostowie, Prezydenci Miast, Burmistrzowie, Wójtowie,
Dyrektorzy Szkół, Nauczyciele,
Uczniowie i Rodzice

Kolejny już raz mam zaszczyt skierować kilka słów do Państwa – osób korzystających z Kalendarza Szkolnych Zawodów Sportowych na rok szkolny 2020/2021, realizowanych w ramach „Małopolskiego Systemu Współzawodnictwa Dzieci i Młodzieży Szkolnego Związku Sportowego”. 

Małopolski Szkolny Związek Sportowy, jak co roku, przygotował kalendarz rozgrywek sportowych w ramach Igrzysk Dzieci, Igrzysk Młodzieży Szkolnej, czy Licealiady Młodzieży. W tych trudnych i nieprzewidywalnych, ze względu na sytuację epidemiczną czasach, jest to wyzwanie nie lada. Zostało ono jednak podjęte w imię utrzymania wieloletniej tradycji, która od lat daje dzieciom i młodzieży możliwość podejmowania sportowej rywalizacji. Zawody sportowe mają też szczególną funkcję ogniskowania ludzi kochających sport – nauczycieli, trenerów, dzieci i młodzieży, a takżeich rodzin, które wiernie sekundują młodym sportowcom.
Jestem przekonana, że każdy znajdzie dziedzinę sportu dla siebie, że z wielką pasją zaangażuje się w rozgrywki. Wielu młodych ludzi odniesie sukcesy, zdobędzie medale, laury i punktowane miejsca – ważny będzie jednak sam udział każdego ucznia. Pamiętać należy bowiem, że rolą sportu jest nie tylko kształtowanie przymiotów ciała, ale także przymiotów ducha. Sport hartuje charaktery, uczy takich cech jak wytrwałość, systematyczność, pracowitość i uczciwość.

Sport uczy solidarnej współpracy, zasad fair play, honorowego zachowania, a także umiejętności przyjmowania porażek i przekuwania ich w późniejszy sukces.

Życzę młodym zawodnikom codziennej radości z uprawiania sportu, wielu sukcesów i zasłużonej satysfakcji przy stawaniu na podium, a nauczycielom wychowania fizycznego, trenerom i rodzicom poczucia dumy z osiągnięć dzieci i młodzieży. Jestem przekonana, że szkolne osiągnięcia sportowe staną się początkiem niejednej kariery sportowej.

Podsumowując, dziękuję za wysiłek Małopolskiego Szkolnego Związku Sportowego, który organizując niezłomnie od lat młodzieżowe rozgrywki sportowe, odkrywa i rozwija potencjał dzieci i młodzieży. Państwa praca zasługuje na słowa najwyższego uznania.

Małopolski Kurator Oświaty

Pismo Małopolskiego Kuratora Oświaty