1

Słowo wstępne do kalendarza „Małopolskiego Systemu Współzawodnictwa Sportowego Dzieci i Młodzieży” na rok 2021/2022

Opublikowano 31/08/2021


Słowo wstępne do kalendarza
„Małopolskiego Systemu
Współzawodnictwa
Sportowego Dzieci i Młodzieży”
na rok 2021/2022

Młodzi Sportowcy, Szanowni Państwo!
Rok 2021 ze względu na sytuację pandemiczną, w jakiej znalazł się cały świat, nie należy do najłatwiejszych. Życie każdego z nas, bez względu na wiek, zainteresowania i pasje znacznie się zmieniło, a sprawy codzienne nie wyglądają już tak samo jak kiedyś. Niezmiennie jednak, pomimo trudności, małopolscy sportowcy wciąż osiągają fantastyczne wyniki i zajmują czołowe miejsca w skali kraju i poza jego granicami. Zależy nam, by to grono stale się powiększało, dlatego, pomimo pandemii, Województwo Małopolskie podejmuje działania, które służą stworzeniu jak najlepszych warunków do uprawiania sportu i propagowania zdrowego stylu życia.

Nieustannie rozbudowujemy i modernizujemy infrastrukturę sportową, dzięki czemu w regionie znacząco rośnie liczba nowoczesnych, ogólnodostępnych obiektów. Dbamy o rozwój naszych przyszłych mistrzów m.in. finansując stypendia dla najzdolniejszych młodych sportowców czy szkolenie najlepszych zawodników młodzieżowych z kilkudziesięciu klubów i stowarzyszeń sportowych województwa małopolskiego – aby tak jak Kamil Stoch, Agnieszka Radwańska, Rafał Majka, Robert Kubica, Andrzej Bargiel czy Justyna Kowalczyk na stale zapisali się na kartach historii. Ponadto regularnie dofinansowujemy oficjalne Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych i Juniorów. W ramach otwartych konkursów ofert oraz tzw. „małych grantów” wspieramy prawie 200 organizacji pozarządowych w przeprowadzeniu na terenie województwa wydarzeń sportowych o charakterze regionalnym, krajowym i międzynarodowym. Realizujemy także przedsięwzięcia ogólnorozwojowe dla najmłodszego pokolenia m.in.: projekty „Jeżdżę z głową” czy „Wakacje z piłką nożną”. Sport i aktywny styl życia wśród mieszkańców regionu promujemy także poprzez rozbudowę ścieżek rowerowych oraz włączanie się w organizację wydarzeń sportowych najwyższej rangi, takich jak Puchar Świata w skokach narciarskich w Zakopanem, Małopolski Wyścig Górski czy też Festiwal Małopolska Joy Ride.

Zarówno rozwój nowoczesnej infrastruktury oraz szkolenie przyszłych mistrzów jest dla nas szczególnie ważne w kontekście zbliżających się III Igrzysk Europejskich, które odbędą się właśnie w Małopolsce. Tak jak nasi wybitni sportowcy, nie boimy się ambitnych wyzwań, dlatego podjęliśmy się tego zadania. Wierzę, że w 2023 roku uda nam się zorganizować i przeprowadzić imprezę na najwyższym światowym poziomie.

Na koniec chciałbym serdecznie podziękować wszystkim przedstawicielom Małopolskiego Szkolnego Związku Sportowego, trenerom, nauczycielom wychowania fizycznego oraz animatorom sportu młodzieżowego, za Państwa zaangażowanie i sportową pasję, jaką zarażacie młodych ludzi. Wszystkim uczestnikom „Małopolskiego Systemu Współzawodnictwa Sportowego Dzieci i Młodzieży” w roku szkolnym 2021/2022 życzę sukcesów, ale przede wszystkim dobrej zabawy w duchu rywalizacji fair play,  która – mam nadzieję – będzie dla Was źródłem satysfakcji i radości.

Ze sportowym pozdrowieniem,
Witold Kozłowski
Marszałek Województwa Małopolskiego


 Słowo wstępne do kalendarza „Małopolskiego Systemu Współzawodnictwa Sportowego Dzieci i Młodzieży” na rok 2021/2022 Marszałka Województwa Małopolskiego


List Kurator Oświaty w Krakowie


Słowo wstępne Prezesa MSZS